» зразки документів, Корисна інформація © Мар'ян Коцан » 25 вересня 2010 року

ЗРАЗОК позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

Якщо спадкоємець з поважих причин пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини (6 місяців), то суд за його позовом може встановити додатковий строк, достатній для прийняття спадщини. Якщо існують інші спадкоємці, які вже прийняли спадщину, то вони і будуть відповідачами по справі. В іншому випадку - відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів  місцевого  самоврядування  за місцем відкриття спадщини. Зразок складений на основі позовної заяви по реальній справі. Позов по цій справі задоволено.

[!! Замінити текст у квадратних дужках !!!]

                                                                                             До [назва суду]

                                                                          Позивач: [ім'я позивача]
                                                                                            [повна адреса позивача, індекс]
                                                                                            тел.: [номер телефону]
                                                                                            факс.: [номер факсу]
                                                                   Відповідач: [ім'я або назва відповідача]
                                                                                            [повна адреса відповідача, індекс]
                                                                                            тел.: [номер телефону]
                                                                                            факс.: [номер факсу]

 [якщо номери засобів зв’язку невідомі, доцільно зазначити: "(номери засобів зв’язку невідомі)"]

ПОЗОВНА ЗАЯВА
про визначення додаткового строку
для подання заяви про прийняття спадщини

[Дата] померла [П.І.Б. спадкодавця]. Після її смерті відкрилась спадщина на все належне їй майно, в тому числі на квартиру [адреса].

[Дата] [П.І.Б. спадкодавця] було складено заповіт, посвідчений  завідувачем [назва] державної нотаріальної контори за реєстровим номером 236 (копія додається), за яким все належне спадкодавцю майно вона заповіла мені.

Маючи намір прийняти спадщину, [дата] я звернулась до [назва] державної нотаріальної контори (нотаріус [П.І.Б. нотаріуса]). Проте, у прийнятті заяви мені було відмовлено в зв’язку з пропуском встановленого законодавством строку на прийняття спадщини (шість місяців). При цьому мені було роз’яснено, що питання про визначення додаткового строку для подання заяви може бути вирішено судом.

Однак, вказаний строк для прийняття спадщини був пропущений мною з поважних причин.

Зокрема:

Від народження я проживаю у місті [місто]. Це підтверджується свідоцтвом про народження (копія додається) та відміткою про реєстрацію місця проживання в паспорті (копія додається).

З 10 травня 2006 року стан мого здоров’я різко погіршився, що вимагало періодичного обстеження і лікування. Це підтверджується наступними документами:

- довідка про виклик бригади швидкої допомоги від 10 травня 2006 року (копія додається);

- медичною карткою амбулаторного хворого (копія додається);

- протоколом УЗД від 15 травня 2006 року (копія додається);

- протоколом ЕГДС № 50 від 01 березня 2007 року (копія додається);

- протоколом обстеження від 22 травня 2007 року (копія додається);

- виписка з медичної картки амбулаторного хворого від 22 травня 2007 року (копія додається);

Внаслідок цього мені протипоказані тривалі поїздки.

Враховуючи наведене, я не мала змоги часто провідувати спадкодавця, а телефону у неї не було.

Про смерть останньої я довідалась наприкінці червня 2009-го року від [П.І.Б.] – мого троюрідного брата. Від нього ж я і довідалась про наявність заповіту, за яким все майно померлої вона заповідала мені. При цьому [П.І.Б.] надав мені копію заповіту, а оригінал заповіту надати відмовився. Так само відмовився надати свідоцтво про смерть [П.І.Б. спадкодавця] або його копію.

З наведеного випливає, що встановлений статтею 1270 Цивільного кодексу України строк на прийняття спадщини пропущений з поважних причин, а саме: необізнаність про смерть [П.І.Б. спадкодавця] та  необізнаність про існування заповіту.

Відповідно до ч.3 ст.1272 Цивільного кодексу України (далі – ЦК) за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Додатково пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України " Про судову практику у справах про спадкування" передбачено, що у випадку коли особа, яка прийняла спадщину в установлений законом строк, вона може звернутися до суду з позовною заявою  про  визначення додаткового  строку  для  прийняття спадщини відповідно до частини третьої  статті  1272  ЦК (абз.1 п. 24 Постанови). При цьому, при відсутності інших спадкоємців  за  заповітом  і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також  відмови  від  її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів  місцевого  самоврядування  за місцем відкриття спадщини (абз.2 п. 24 Постанови).

Як слідує із заповіту жодним іншим спадкоємцям, крім мене, [П.І.Б. спадкодавця] нічого не заповідала. Крім того, відповідно до усних пояснень завідувачки [назва] державної нотаріальної контори  [П.І.Б. нотаріуса], станом на [дата] жодних заяв про прийняття спадщини за вказаним спадкодавцем подано не було.

Враховуючи наведене, відповідачем по даній справі є виконавчий комітет [місто] міської ради.

В зв’язку з наведеним, керуючись ст.ст. 3, 109 ЦПК, ст. 1272 Цивільного кодексу України,

прошу суд:

1. Прийняти дану позовну заяву до розгляду.

2. В порядку підготовки справи до розгляду:

а). витребувати в [назва] державної нотаріальної контори ([адреса]) оригінал примірника заповіту від [дата];

б). витребувати в Відділ реєстрації актів цивільного стану міста [місто] міськрайонного управління юстиції ([адреса]) відомості про смерть [П.І.Б. спадкодавця] 1919 року народження.

3. Позовні вимоги задоволити.

4. Визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті [П.І.Б. спадкодавця], на два місяці, після набрання рішенням суду законної сили.

Додатки:

[список додатків]

[дата] __________________                               [позивач]

35 коментарів

Ключові слова: , , , ,

35 Коментарів до ЗРАЗОК позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

 1. Коваленко Павло Пише:

  дякую даний зразок позовної заяви мені дуже в суді пригодився. суд задовільнив усі мої позивні вимоги

 2. Ксаня Пише:

  Добрый день! В 2011 году моя бабушка завещала мне все свое имущество. В 2015 году она умерла у совей дочки, моей тети.
  Моя мама никогда ни на что не претендовала и о своих правах на наследство на протяжении 6 мес. не заявляла. Отношения тети ко мне были очень сложными и я решила никому ничего не говорить о завещании, чтобы она спокойно пошла и оформляла ВСЕ на себя. Что она и сделала. Собрала справки, необходимые для этого, вытяги и т.д. и когда уже в последний раз(!) пришла к нотариусу оказалось, что есть ЗАВЕЩАНИЕ и нотариус ей сказал, что дело очень плохо. Подскажите в чем плохость вопроса? Что делать мне с этим завещанием? Какие мои действия и/или тети? Благодарю за ответы

  • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

   Ви, як і Ваша мама, можете відмовитись від спадщини і тоді Ваша тітка, як спадкоємець першої черги (я так розумію єдиний на даний час спадкоємець) може прийняти спадщину. Адже я так розумію, що заяву про прийняття спадщини вона подала вчасно. Тому я не бачу ніяких проблем. Можливо нотаріус сказала, що справи погані, бо не знала, що Ви не будете претендувати на спадщину.

 3. Ольга Пише:

  Доброго дня, відгуки про Вас справді дуже гарні! Звертаюсь до Вас із схожою до попередньо описаної інформації. Пропустила строк по прийняттю спадщини через незнання всіх нюансів. Також не знаю, яку поважну причину вказати… Якщо можна, порадьте. Дуже дякую!

  • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

   Відповідь надана на електронну пошту.

   • Михайло Пише:

    В мене аналогічна ситуація. Порадьте, будь ласка.

    • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

     За час своєї практики я не зустрічав на 100% ідентичних ситуацій. Кожна справа має свої особливості та нюанси. Але якщо Ви впевнені, що Ваша ситуація агалогічна, то скористайтесь цим зразком. В іншому випадку можете викласти обставини справи письмово та надіслати мені на електронну пошту через форму на сайті в розділі “Контакти”,або натиснувши іконку в конверту в колонці праворуч.

  • Руслан Пише:

   Доброго дня!
   допоможіть з консультацією. Я пропустив строк по прийнятті спадщини, тепер поновляю їх. Звернувся до суду щоб подати заяву. Але в заяві сказали що потрібно вказати реальні причини, які при чому документально підтверджені, чому я не прийняв спадщину протягом 6 місяців і порушив цей строк. Що мені написати в заяві? Якщо я не знав.! Що написати в заяві??і ще одне важливе питання якщо мої брат і сестра прийняли спадщину (нас трое у сім’ї дітей)..то у заяві де відповідач мені писать обох (брата і сестру )чи когось одного ????дуже вдячний за допомогу..ви найкращі

   • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

    Вам правильно сказали. Потрібно вказати причини які об’єктивно не давали змоги звернутись з заявою про прийняття спадщини. При чому, судова практика йде по тому шляху, що незнання законодавства, перебування за кордоном і навіть незнання про смерть спадкодавця не є підставою для встановлення додаткового строку.
    Відповідь на друге питання: потрібно вказувати всіх осіб, які прийняли спадщину.

 4. Наталія Пише:

  Кого треба вказувати відповідачем по справі про надання додаткового строку для прийняття спадщини у випадку, коли батько спадкував рідній доньці за заповітом, а вона на протязі року не подала заяви ?

  • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

   Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців відповідачем є відповідні органи місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

 5. Володимир Пише:

  Добрий вечір! Скажіть будь-ласка якщо я не проживав за адресою спадщини а проживав разом з спадкодавцем за іншою адресою чи відноситься це до мене: (спадкоємці, які постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважаються такими, що прийняли спадщину.)

  • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

   Для застосування норми ч. 3 ст. 1268 ЦК (яку Ви цитуєте) не має значення де знаходиться спадкове майно. Визначальним є те, що ви маєте бути СПАДКОЄМЦЕМ і проживати разом зі спадкодавцем на час його смерті.

   • Володимир Пише:

    Дякую за відповідь! Тільки хочу уточнити.Ми проживали разом за моєю адресою приписки.А батько був приписаний за іншою адресою.У мене є довідка селищної ради що ми проживали разом.Дякую!

    • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

     Не важливо де саме ви проживали. Головне, що разом зі спадкодавцем. Було б дуже добре, якщо б у вас була одне і те ж місце реєстрації. Але це на так вже і важливо, оскільки в Україні діє свобода пересування і вибору місця проживання. А довідка доказує, що фактично батько проживав разом з Вами.

 6. Павло Пише:

  Дякую за зразок.

 7. Зява Пише:

  Спадщина діло серйозне. Зразок класний але підганяти доведеться

  • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

   Безперечно треба буде внести зміни. Кожна справа по-своєму унікальна. Не можна підходити шаблонно. Зразки тільки для загального спрямування.

 8. Андрей Пише:

  Здравствуйте!!! помогите пожалуйста в сложившейся ситуации…
  наследодатель умер 2001 году… у него в собственности был дом, который он подарил своему сыну. завещания не писал. спустя некоторое время (около 8 лет) сын (наследник) узнает о том, что наследодатель является акционером ПАО… (до сих пор)…
  наследник хочет обратиться в суд для того чтобы суд дал ему дополнительный срок для принятия наследства!
  на основании вышесказанного возникает вопрос:
  исковое заявление или в порядке особого производства ?!
  если исковое? то кого ставить ответчиком ? ПАО?!
  суд просить – предоставить дополнительный срок для принятия наследства ? или дополнит срок+признания права собственности на акции?!
  наследник захоронил наследодателя и проводил все мероприятия связанные с этим. (фактически принял наследство)

  • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

   Юристам допомагаю тільки у виняткових і цікавих питаннях. Для Вашого випадку є відповідна Постанова Пленуму Верховного Суду, де ці питання висвітлено. P.s. В порядку окремого провадження можна становити факт належності документа певній особі. У Вашому випадку спадкоємець ще не успадкував права на акції. Отже, на лице спір про право, що виключає можливість розгляду в окремому провадженні.

 9. Сергій Пише:

  Доброго дня! Необхідна Ваша консультація теж по питанню прийняття спадщини. Моя мати померла в 2011 році, залишивши по собі спадщину у вигляді квартири. Заповіт за час свого життя вона не складала. Серед спадкоємців, які залишились після її смерті я і мій батько (чоловік матері ). Строки прийняття спадщини за ЦК України я і батько пропустили. Я звертався до мого батька щодо подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини ( так як після смерті у нього залишились на руках документи на квартиру ). Але він відповів, що хай мине рік після смерті матері, тоді будемо оформляти. Питання наступне.Яку поважну причину мені вказати в позовній заяві, щодо пропущення строку на прийняття спадщини? Буду вдячний за змістовну відповідь

  • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

   Змістовної відповіді не вийде, оскільки в кожному конкретному випадку поважні причини свої.
   В загальному скажу, що такими можуть бути, наприклад, хвороба, тривале відрядження. Буває (правда рідше) необізнаність про смерть спадкодавця, або про відсутність спадкоємців попередньої черги.
   Додатково звертаю увагу, що спадкоємці, які постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважаються такими, що прийняли спадщину.

   • Сергій Пише:

    У нас саме така ситуація – ми з батьком проживали зі спадкодавцем на час відкритя спадщини. Державний нотаріус моженам відмовити у відкритті провадження по формленню спадщини ?

 10. Ирина Пише:

  Здравствуйте! Подскажите пожалуйста, как составить исковое заявление на возобновление пропущенного срока для приема наследства и на какие уважительные причины можно ссылаться. У нас умерла тетя (папина родная сестра). Завещание не составила. С отцом мы (ни она, ни мы с братом) не общались 25 лет. Дом бабушка (мать тети и отца)оставила моему брату. Он несколько месяцев жил у них. Больше у тети никого нет (ее сыновья и муж умерли раньше). Делая ремонт, брат нашел сберегательную книжку, на которую тетя получала пенсию и свидетельство на право собственности на земельный пай. В сбербанке ему сказали, что на счету есть деньги, нужно оформить наследство. Тетя умерла год и четыре месяца назад. И нужно ли ему от меня и отца отказ от наследства? Спасибо огромное!

  • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

   У Вас перед очима зразок такої заяви. За основу можете взяти його. А більше нічого не можу порадити, оскільки кожна справа індивідуальна. В кожному окремому випадку свої поважні причини. Цьому передує доволі довга розмова з клієнтом. З’ясовуються спосіб життя, стан здоров’я як спадкодавця так і спадкоємця, хвороби і смерті близьких родичів, відстань до місця проживання спадкодавця тощо. Хто проживав зі спадкодавцем і скільки часу. Також докази, що це все підтверджують. В тому числі свідки. Важко щось порадити, виходячи тільки з написаного Вами питання. У Вас строк пропущений на 10 місяців. Вам потрібно доводити поважність такого пропуску. В іншому випадку суд Вам відмовить. Так само потрібно визначитись з суб’єктним складом (позивач(чі), відповідач(чі), треті особи).

 11. Оля Пише:

  Доброго дня!
  Терміново необхідна консультація!
  Помер мій батько осінню 2005 року. Всі витрати з похоронами були покладені на мене та мого чоловіка (не залишилось чеків), тому що мій брат не мав коштів і взагалі вже років 15 не працює.На момент смерті ніхто не був прописаний разом з померлим. Свідоцтво про смерть, домова книга, право власності, яке видане на мого батька, оцінка майна(план будинку), тобто всі документи які були знаходяться у мене.
  Термін на прийняття спадщини був пропущений з необізнаності, але так як це не є об’єктивною причиною, на які обставини можна було б посилатись?Також був складений заповіт на мого племінника,але він не оформив документів і не користується майном.Навіть, на похорони не прийшов.Враховуючи це я вважала, що не маю прав на спадщину, а все належить племіннику. Періодично я приїжджаю і доглядаю будинок.Але вкладати гроші не хочеться, поки не має прав цей будинок і земельну ділянку.
  Можливий варіант отримання права власності за набувальною давністю?Взагалі,які варіанти можуть бути у цій ситуації?

  • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

   За набувальною давністю право власності на будинок, квартиру, земельну ділянку Ви не отримаєте. Воно підлягає державній реєстрації, а тому строк набувальної давності відліковується з моменту реєстрації. Крім того, набувальна давність на нерухоме майно 10 років, а на земельну ділянку 15 років. Тобто, ще не минули строки набувальної давності. Щось конкретніше порадити у Вашій ситуації важко, оскільки для цього потрібно детально ознайомитись з усіма документами.

 12. Олександр Пише:

  Доброго дня ! Допоможіть так вийшло, що я пропустив додатковий 3-х місячний строк наданий судом для прийняття спадщини, що мені тепер робити?

  • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

   На жаль, повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено. Можна спробувати заявити позов про визнання права на спадщину. Але для цього потрібні підстави.

 13. Микола Пише:

  Щиро дякую за вичерпну відповідь

  З повагою, Микола

 14. Микола Пише:

  Доброго дня!
  Дякую за вищевикладену інформацію. Але через специфіку
  моєї ситуації виникло кілька питань:
  1. Якщо є інші спадкоємці, які не претендують на прийняття спадщини,що потрібно пред’являти до судового позову на підтвердження цього?
  2. Таке ж питання, як і в Саші: які навести задокументовані аргументи на користь того, чому не прийняв спадщину у встановлений строк?
  3. Скільки приблизно грошей доведеться витратити на процес та нотаріуса? Чи буде проводитися оцінка спадкового майна?

  • Мар'ян Коцан Мар'ян Коцан Пише:

   Коротко даю відповідь в такому ж порядку.
   1. Достатньо вказати інших спадкоємців (які не прийняли спадщину) третіми особами. Їх буде викликано в судове засідання і вони особисто дадуть пояснення з цього приводу.
   2. Все залежить, серед іншого, від того, на скільки пропущено строк. Трапляється, що люди пропускають строк на 4-5 років. Тоді поновити його практично нереально. Де “набрати” поважних причин на такий довгий строк?
   3. Це все індивідуально. Щодо моїх послуг можна подивитись на цьому сайті в розділі “Каталог послуг”. Може це Вас зорієнтує. А щодо інших я не можу відповісти. Розпитайте у нотаріусів та адвокатів у Вашому регіоні.
   Частина відповіді надіслана на електронну пошту.

 15. Саша Пише:

  Доброго дня!
  По перше хочу сказати що Ви класний адвокат, так як про Вас чудові відгуки в регіоні.

  По друге допоможіть з консультацією. Я пропустив строк по прийнятті спадщини, тепер поновляю їх. Звернувся до суду щоб подати заяву. Але в заяві сказали що потрібно вказати реальні причини, які при чому документально підтверджені, чому я не прийняв спадщину протягом 6 місяців і порушив цей строк. Що мені написати в заяві? Якщо я просто забув це зробити, прийняти спадщину, тим більше не знаю всієї процедури, а це як я зрозумів не звільняє від наслідків (процесуальних)! Що написати в заяві?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вгору