» © Мар'ян Коцан » 12 вересня 2010 року

Звернення до суду

В цьому розділі спробую описати процедуру подачі позовної заяви про захист порушеного права. Намагатимусь викласти все якомога простіше і доступніше, тому юристам, ймовірно, це буде не цікаво.

Однак, перед тим, як приступати до самостійного захисту своїх прав в суді, наполегливо рекомендую ознайомитись зі статтею "Звернення з позовом до суду. Чи варто самостійно захищати свої права".

Складання позовної заяви.

Не буду цитувати статтю 119 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) щодо форми і змісту позовної заяви в цілому. Приблизні зразки позовних заяв, а також інших процесуальних документів можете знайти в розділі "зразки документів".

Зупинюсь тільки на таких обов’язкових елементах позовної заяви як зміст позовних вимог та виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Зміст позовних вимог – це те заради чого Ви звертаєтесь до суду, те про що просите постановити судове рішення. Це може бути, наприклад: відшкодування заподіяної шкоди, стягнення коштів за договором, усунення перешкод у користуванні майном тощо.

Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги – це ті підстави, які змусили позивача звернутися за захистом своїх прав до суду. Наприклад: заподіяння збитків внаслідок затоплення квартири або ДТП, невиконання договірних зобов’язань (за договором позики, оренди, купівлі-продажу тощо), створення перешкод для реалізації прав (самовільне захоплення горища будинку) та інші.

У кожного юриста свій стиль написання позовної заяви. Однак, для всіх обов’язковим є нормативне обґрунтування позову, тобто посилання на норми законодавства в обґрунтування своїх вимог. Крім того, в позовній заяві обов’язково потрібно зазначати докази, якими підтверджується кожна обставина.

До прикладу, для написання позовної заяви про відшкодування шкоди необхідно:

-       коротко описати за яких обставин така шкода була заподіяна та навести відповідні докази;

-       вказати з чиєї вини вона була заподіяна та навести докази цього;

-       зазначити хто несе відповідальність за нанесену шкоду (за певних обставин це може бути інша особа ніж та, яка заподіяла шкоду). Нормативно обґрунтувати чому відповідальність несе інша особа: малолітність заподіювача шкоди, заподіяння шкоди під час виконання трудових обов’язків тощо;

-       вказати чиїх інтересів може стосуватися розгляд даної справи;

-       вказати розмір збитку та докази, що це підтверджують;

-       сформулювати вимоги до відповідача (відповідачів).

Крім того, потрібно визначитись з підсудністю Вашої справи, тобто до якого суду слід подавати позов. За загальним правилом позов подається до суду за місцезнаходженням або місцем проживання відповідача. Хоча з цього правила є винятки, передбачені в ЦПК.

Сплата судового збору

Для подачі позовної заяви потрібно сплатити судовий збір, який сплачується в порядку та розмірі, передбаченому Законом України "Про судовий збір".

Оригінали платіжних документів про сплату вказаних витрат додаються до позовної заяви. Не зайвим буде зробити для себе копії платіжних документів.

Банківські реквізити для сплати цих витрат вказані в кожному суді на дошках для оголошень. Можна скористатися також інформацією з офіційного веб-сайту Судової влади України – http://www.court.gov.ua/.

Подача позову до суду

Написавши позовну заяву і додавши до неї всі необхідні додатки маємо пакет документів для суду. До позовної заяви додаються її копії, а також копії всіх додатків по кількості учасників процесу. Тобто, якщо відповідач по справі один, то до суду подається оригінал позовної заяви з додатками та копія позовної заяви і копії всіх додатків в одному примірнику.

Крім того, наполегливо рекомендую зробити для себе копії всіх поданих до суду документів. Це знадобиться на випадок, якщо виникне потреба запросити для участі у справі адвоката. Адвокат, який бажає насправді Вам допомогти, ніколи не повірить Вам на слово щодо наявних у справі документів і доказів. Він у будь-якому разі піде і ознайомиться з матеріалами справи до суду. Це буде обумовлено в договорі з адвокатом і, звичайно, що і ця робота не буде безкоштовною. А надані йому копії всіх документів значно скоротять в часі цю процедуру і, можливо, заощадять Ваші кошти.

Сформувавши позовні матеріали потрібно їх подати до суду. Це можна зробити двома шляхами:

По-перше, надіслати поштою. У цьому випадку відправляти потрібно рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Якщо до позовної заяви додаються оригінали документів (крім квитанцій про оплату судових витрат) доцільно надсилати цінним листом з описом вкладення у цінний лист.

По-друге, подати в канцелярію суду особисто.  У такому випадку потрібно, щоб Вашу заяву зареєстрували і поставили на Вашій копії відмітку про отримання з датою і підписом працівника канцелярії. Слід зазначити, що в деяких судах практикується встановлення особи заявника. Тобто у Вас можуть попросити пред’явити документ, що посвідчує особу. Також траплялись прецеденти, що в суді відмовлялись приймати позовні матеріали у осіб, які не мають довіреності від позивача. Тому, якщо немає можливості особисто принести заяву до суду, краще надіслати її поштою.

Бажаю успіхів!

1 коментар

Один коментар до Звернення до суду

  1. Дуже цікава інформація.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вгору