» зразки документів, Корисна інформація © Мар'ян Коцан » 25 вересня 2010 року

ЗРАЗОК позовної заяви про стягнення суми страхового відшкодування та пені за прострочення виконання зобов’язання (по КАСКО)

Наведений зразок позовної заяви по реальній справі. Страхова компанія провела виплату страхового відшкодування з врахуванням того, що автомобіль конструктивно знищений. Це призвело до суттєвого заниження суми відшкодування. На мою думку, сума виплаченого страхового відшкодування була більш ніж втричі менша, ніж належало. В суді мені вдалося довести це. Рішенням суду позов задоволено повністю. Воно опубліковано на сайті Судової адміністрації України - ТУТ.

[!! Замінити текст у квадратних дужках !!!]

До [назва суду]

Позивач: [ім'я позивача]
[повна адреса позивача, індекс]
тел.: [номер телефону]
факс.: [номер факсу]
Відповідач: [ім'я або назва відповідача]
[повна адреса відповідача, індекс]
тел.: [номер телефону]
факс.: [номер факсу]
[якщо номери засобів зв’язку
невідомі, доцільно зазначити:
"(номери засобів зв’язку невідомі)"]

в особі: [назва відокремленого підрозділу]
[повна адреса, поштовий індекс]
тел.: [номер телефону]
факс.: [номер факсу]

Ціна позову: [ціна позову] грн.
Судовий збір: [сума судового збору] грн.

ПОЗОВНА ЗАЯВА
про стягнення суми страхового відшкодування

[Дата] між мною і Відповідачем в особі його філії [назва відокремленого підрозділу страховика] було укладено договір добровільного страхування транспортних засобів [номер договору] (далі – Договір). Предметом страхування за Договором є автомобіль марки [марка автомобіля], державний реєстраційний номер [номер реєстрації]. Автомобіль був застрахований, серед іншого, на випадок дорожньо-транспортної пригоди (ДТП).

[Дата та місце] мала місце ДТП, в якій було пошкоджено застрахований автомобіль. Даний факт підтверджується постановою у справі про адміністративне правопорушення [назва суду, дата постанови] (копія додається).

На виконання умов зазначеного договору мною було телефоном повідомлено Відповідача та [дата] подано письмову заяву про настання страхового випадку.

Пізніше, на вимогу представників Відповідача мною було надано пошкоджений автомобіль для огляду та оцінки матеріального збитку. Так само було надано витребовуваний представниками Відповідача пакет документів для підтвердження обставин страхового випадку. Останній документ – копія постанови у справі про адміністративне правопорушення був наданий [дата].

З моменту надання останнього документу я неодноразово спілкувався з працівниками Західної регіональної дирекції Відповідача і жодних вимог про надання будь-яких додаткових документів, чи вчинення з мого боку будь-яких дій не було. З цього я зрозумів, що мною виконано всі умови договору страхування щодо надання необхідних документів.

Згідно Договору (п. 4.1.) рішення про виплату або відмову у виплаті страхового відшкодування приймається потягом 20 робочих днів з дня отримання всіх необхідних документів, що підтверджують настання страхового випадку та розмір збитку. Виплата страхового відшкодування здійснюється протягом 5 робочих днів з дня прийняття рішення (п. 4.3. Договору).

Тобто, з урахуванням всіх обставин даної справи виплата мала бути здійснена до [дата].

Однак, страхове відшкодування в сумі 12442,41 грн. мені було виплачено лише [дата].

Порушення термінів виплати страхового відшкодування підтверджується також листом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від [дата і номер] за результатами розгляду моєї справи про врегулювання збитку (копія додається).

Проте, зазначена сума страхового відшкодування розрахована з порушенням укладеного Договору і Правил добровільного страхування транспортних засобів, зареєстрованих Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг 09.03.05.

Згідно страхового акту від [дата і номер] розрахунок розміру страхового відшкодування здійснювався з урахуванням п. 4.10. Договору. Тобто, автомобіль було визнано конструктивно знищеним оскільки вартість відновлювального ремонту перевищує 75% страхової суми. В зв’язку з цим розмір страхового відшкодування визначався як різниця страхової суми, франшизи та вартості залишків транспортного засобу.

Однак, п. 4.10. Договору в даному випадку не може бути застосований, оскільки згідно умов цього пункту він застосовується лише «при страхуванні транспортного засобу на повну вартість». Проте, згаданим вище страховим актом страховик сам визнав, що автомобіль не було застраховано на повну вартість. Підтвердженням цьому є те, що до вирахуваного відповідно до п. 4.10. Договору розміру страхового відшкодування страховиком застосовується пропорція – 71,33%.

Пункти 4.10. і 4.15 Договору, виходячи з їх умов є взаємовиключними і не можуть застосовуватись одночасно при розрахунку розміру страхового відшкодування по одному страховому випадку. Застосування їх (пунктів) при виплаті по моїй справі свідчить про свідоме заниження Відповідачем належного мені відшкодування.

Крім того, п. 4.10. Договору суперечить чинному законодавству. Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про страхування» договори страхування укладаються відповідно до правил страхування. Змінами та доповненнями №1 до правил добровільного страхування транспортних засобів, затвердженими 06.06.2007 передбачено: «9.20. При страхуванні транспортного засобу на повну вартість у разі повної фактичної або конструктивної загибелі застрахованого ТЗ, а також у випадку, коли вартість відновлювального ремонту ТЗ перевищує 75% його дійсної ринкової вартості…» Водночас у договорі вказано: «4.10. При страхуванні транспортного засобу на повну вартість, у разі його повного (конструктивного) знищення (коли вартість відновлювального ремонту перевищує 75% страхової суми)…»

З наведеного вбачається, що це положення Договору суперечить аналогічному положенню Правил страхування. А отже, враховуючи положення ч. 3 ст. 16 Закону України «Про страхування», ч. 1 ст. 203 та ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України п. 4.10. Договору є недійсним.

На підставі зібраних Відповідачем по справі документів розмір відшкодування повинен визначатися наступним чином.

Відповідно до п. 4.5.4. та п. 4.7. Договору розмір страхового відшкодування визначено на підставі замовленого страховиком Звіту про оцінку автомобіля від [дата і номер] (далі – Звіт).

Згідно Звіту (копія додається):

- вартість відновлювального ремонту становить – 52 767,44 грн.;

- вартість матеріального збитку становить – 35 090,87 грн.;

- ринкова вартість автомобіля становить – 75 703,77 грн.

Враховуючи, що Договір укладено на умовах відшкодування без вирахування зносу запасних частин автомобіля та без франшизи при ДТП (п. 1.11.2. та 1.6. Договору відповідно), при страхуванні на повну вартість страхове відшкодування дорівнювало б вартості відновлювального ремонту – 52 767,44 грн.

Оскільки, відповідно до висновків страховика страхова сума є меншою за ринкову вартість автомобіля на момент страхування, то, враховуючи пропорційність (п. 4.15. Договору), страхове відшкодування становило б:

54 000,00 грн. (страхова сума) / 75 703,77 грн. (ринкова вартість автомобіля) Х 52 767,44 грн. (вартість відновлювального ремонту) = 37 639,01 грн.

З врахуванням виплаченої частини страховику належить виплатити ще:

37 639,01 грн. - 12442,41 грн. = 25 196,60 грн.

Крім того, відповідно до п. 3.1.5. Договору за порушення строків виплати страхового відшкодування Відповідач має сплатити пеню, яка в даному випадку дорівнює подвійній обліковій ставці НБУ. Відповідно до Постанови Правління Національного банку України «Про регулювання грошово-кредитного ринку» від 21.04.2008 № 107 розмір облікової ставки з 30.04.2008 року становить 12%.

Звідси розмір подвійної облікової ставки за один день становить:

12% Х 2 / 365 = 0,07%

Враховуючи, що заява з платіжними реквізитами була подана мною [дата], розмір пені становитиме:

за час прострочення виплати з [дата] по [дата]:

37 639,01 грн. Х 0,07% Х 61 = 1607,19 грн.

за час прострочення виплати з [дата] по [дата]:

25 196,60 грн. Х 0,07% Х 47 = 864,36 грн.

а всього – 2471,55 грн.

Відповідно до ч. 7 ст. 110 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) Позови, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред'являтися також за їх місцезнаходженням.

В зв’язку з наведеним, керуючись ст.ст. 3, 110 ЦПК, ст. 526  Цивільного кодексу України,

прошу суд:

  1. Прийняти дану позовну заяву до розгляду.
  2. Стягнути з Відповідача на мою користь 25 196,60 грн. страхового відшкодування та 2471,55 грн. пені за прострочення виплати страхового відшкодування.
  3. Всі витрати, пов’язані з розглядом справи покласти на Відповідача.

Додатки:

[список додатків]

[дата] __________________                              [позивач]

1 коментар

Ключові слова: , , , , , , , , , ,

Один коментар до ЗРАЗОК позовної заяви про стягнення суми страхового відшкодування та пені за прострочення виконання зобов’язання (по КАСКО)

  1. Райан Пише:

    Дякую, Ваш зразок став у пригоді.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вгору