» Статті © Мар'ян Коцан » 7 вересня 2011 року

Проведення огляду і обшуку транспортного засобу

!!! В тексті посилання на статті КПК 1960 року, який втратив чинність!!!
Хто з автолюбителів не зустрічався з бажанням співробітників ДАІ зазирнути до багажника автомобіля під приводом "оглянути автомобіль". Особисто я нічого принизливого в цій процедурі не вбачаю. Однак, один мій постійний клієнт попросив роз’яснити підстави і випадки, коли працівники міліції можуть вимагати оглянути автомобіль. Оскільки таких принципових людей є багато, поділюся своїми роздумами з широким загалом.

Порядок проведення огляду та обшуку (в тому числі автомобілів) працівниками органів внутрішніх справ регулюється Кримінально-процесуальним кодексом України ( далі – КПК) та Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП).

Для проведення огляду чи обшуку в порядку КПК необхідні вагомі підстави. Зокрема, обшук проводиться у випадку, коли є достатні підстави вважати, що знаряддя злочину, речі й цінності, здобуті злочинним шляхом, а також інші предмети і документи,… знаходяться в певному приміщенні або місці чи в якої-небудь особи (ч.1 ст. 177 КПК).

І якщо "достатність" підстав для обшуку при бажанні можна вигадати, то порядок його проведення (чітко регламентований КПК) обійти його не так просто.

Перед початком обшуку слідчий пред'являє постанову про проведення обшуку особі, у якої проводиться обшук, і пропонує їй видати зазначені в постанові предмети або документи (ст. 183 КПК).

З наведеного слідує, що:

а). Перед "обшуком" має бути пред'явлена постанова про проведення обшуку. Якщо мова йде про обшук у Вашому власному автомобілі, то постанова про обшук повинна бути винесена суддею (ч. 5 ст. 177 КПК). В постанові вказується особа, у якої проводиться обшук.

б). Особа, що буде проводити огляд має бути слідчим. В іншому випадку в протоколі обшуку має значитись, що ця особа виконує доручення слідчого. Наприклад: "… у зв’язку з виконанням доручення слідчого Енської прокуратури по кримінальній справі № …"

в). В постанові мають значитись предмети чи документи, щодо яких і проводиться "обшук".

Крім того, при проведенні обшуку в порядку КПК обов’язково мають бути присутні поняті, в кількості не менше двох осіб (ст.ст. 127, 181 КПК).

А найголовніше, обшук проводиться тільки після порушення кримінальної справи, а отже, у всіх документах (постанова про обшук, протокол обшуку) має бути посилання на номер кримінальної справи.

Враховуючи це, під час зупинки Вашого автомобіля співробітниками ДАІ, обшук закінчиться одразу, як тільки задати їм потрібні запитання. Наприклад, попросити пред’явити постанову суду про обшук саме у Вас чи Вашому автомобілі. При цьому, працівників ДАІ жодним чином не потрібно провокувати, однак свої вимоги висловлювати чітко і впевнено. Бажано підкріплювати свої вимоги посиланням на норми законодавства.

Слід зазначити, що у невідкладних випадках обшук Вашого автомобіля може бути проведено без постанови судді. Однак, ці випадки повинні бути пов'язані із рятуванням життя та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину (ч. 6 ст. 177 КПК). В такому випадку в протоколі зазначаються причини, що обумовили проведення обшуку без постанови судді. Про це потрібно пам’ятати і, у разі потреби, робити зауваження особі, яка здійснює обшук.

Однак, треба визнати, що більшість працівників ДАІ, знаючи викладені вище нюанси, наполягають не на обшуку, а на огляді автомобіля.

Огляд в порядку КПК практично нічим не відрізняється від обшуку. Так само потрібна постанова судді на огляд житла чи іншого володіння особи (яким є Ваш автомобіль). Єдиною відмінністю огляду від обшуку є те, що огляд місця події може проводитись до порушення кримінальної справи.

Про проведення обшуку і огляду складається протокол. Копія протоколу обшуку вручається особі, у якої проведено обшук. У випадку з оглядом – це не обов’язково (читай – копія не вручається).

Порядок проведення огляду відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення не так чітко регламентований, а тому можуть різні тлумачення одних ї тих самих понять. Висловлю свою думку.

Статтею 260 КУпАП передбачено, що огляд (як захід забезпечення провадження в справах про адміністративні правопорушення) проводиться у випадках, прямо передбачених законами України, з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу. Звідси випливає, що огляд може проводитись тільки у випадках:

а). прямо передбачених законами України. Тому варто поцікавитись, на підставі якої норми закону буде проводитись огляд.

б). метою огляду є припинення правопорушень. Отже, одразу слід з'ясувати, яке саме правопорушення, на думку працівника міліції Ви вчинили. Тим більше, що від цього залежить і наявність чи відсутність підстав, згідно попереднього пункту.

в). коли вичерпано інші заходи впливу. Тобто до проведення огляду мали застосовуватись інші заходи впливу для припинення правопорушення. Якщо ж одразу після перевірки документів у Вас вимагають відкрити багажник, то це однозначно незаконно.

Щодо першого, то мені відома тільки одна норма закону, яка дозволяє працівникам міліції оглядати автомобіль. Це пункт 6 частини 1 статті 11 Закону України "Про міліцію", який наділяє співробітників міліції повноваженням проводити огляд осіб, речей, що знаходяться при них, транспортних засобів і вилучати документи та предмети… Але тільки щодо осіб, зазначених у пункті 5 цієї статті. Цей список досить об'ємний, але для автомобілістів найбільш підходить наступне:

"… осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, для складання протоколу або розгляду справи по суті, якщо ці питання не можуть бути вирішені на місці…" (абз. 3 п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про міліцію").

Однак, і в цьому випадку "просто так" перевірити вміст салону та багажника автомобіля не вдасться. Оскільки для початку потрібно, щоб особа вчинила адміністративне правопорушення.

Огляд транспортного засобу в порядку КУпАП (на відміну від КПК) не передбачає обов’язкової присутності понятих, тому категорично наполягати на їх залученні не варто. Якщо спілкування з представниками ДАІ вже остаточно перейшло в формальну площину, слід виходити з того, що вони також досконало знають законодавство. На практиці часто буває навпаки, але розраховувати на це не потрібно.

Про огляд складається окремий протокол або робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.

Побутує думка, що для висловлення протесту проти дій працівників органів внутрішніх справ слід відмовлятись підписувати будь-які складені ними документи. На мою думку – це однозначно неправильна лінія поведінки. І ось чому.

По-перше, про відмову підписати протокол працівник органу внутрішніх справ робить про це відмітку в протоколі. Особливих процедур для цього законом не передбачено.

По-друге, ви позбавляєте себе права висловити свої зауваження і скарги в тому ж протоколі. В такому разі протокол буде розглядатись компетентним органом (наприклад судом), а Ваші думки залишаться при Вас. Звичайно, Ви зможете висловити свої заперечення безпосередньо в суді, але це вже може виглядати не переконливо.

Моя порада:

  1. Уважно прочитати протокол.
  2.  В порожніх рядках проставити прочерки "—" або "Z" (для виключення можливості щось дописати).
  3. Написати свої заперечення проти дій працівників міліції (якщо такі є). Уразі, якщо з діями працівників ОВС ви не згідні, але не можете сформулювати заперечення, можна написати щось на зразок: "З діями працівників не згідний. Заперечення будуть викладені письмово та надані пізніше."
  4. Вимагати вручення Вам копії протоколу у випадках, коли це є обовязково (див. вище).
  5. Обов'язково запам'ятати (якщо не буде вручено копії протоколу): прізвище , ім'я, по-батькові особи, що склала протокол, її звання, посаду та місце роботи; місце та час складення протоколу.

Після таких інцидентів варто одразу звернутися до фахівця для розроблення стратегії захисту та складання необхідних документів (заяви, скарги тощо).

 Читайте також на цю тему:

Як поводити себе при затриманні працівниками правоохоронних органів

Пам’ятка : права особи, затриманої працівниками органів внутрішніх справ

Прокоментуй!

Ключові слова: , , , , , , ,

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вгору