» Статті © Мар'ян Коцан » 21 жовтня 2015 року

Правила поведінки свідка на допиті

Замість прологу. (За мотивами реальної кримінальної справи.)

Був випадок, коли жінка похилого віку, яка (як виявилось вже в суді) не може відрізнити цемент від гіпсу, згідно протоколу допиту дає свідчення про недоліки будівельних робіт, точні обсяги недовиконаних робіт, та їх точну вартість. Це при тому, що в суді на моє запитання скільки коштує 1000 штук цегли вона заявила, що абсолютно не орієнтується в цінах на будматеріали.

І це не вигадана історія. Це реальна кримінальна справа, в якій я здійснював захист від моменту пред’явлення обвинувачення (за КПК 1960 року).

Шість свідків на досудовому слідстві вказували точні суми вартості кожного виду будівельних робіт. В той час, як в суді, жоден свідок навіть приблизно не міг цього пригадати.

Як згодом (звісно вже в суді) з'ясувалось, свідки зовсім некомпетентні в будівництві. Під час допиту на досудовому слідстві їм просто пропонувались відповіді на запитання, а вони погоджувались із запропонованими відповідями. З одного боку в силу притаманної кожній людині ліні, з іншого тому, що хотіли все швидше закінчити.

За змістом протоколи допиту всіх свідків були ідентичні. Це при тому, що люди були зовсім різні за віком, освітою, спеціальністю. Звичайно, що таке не могло бути непоміченим.

І ось на таких показах ґрунтувалось обвинувачення у особливо тяжкому злочині, за який передбачено позбавлення волі на строк від 7 до 12 років.

Правила поведінки свідка на допиті.

Беручи до уваги сказане, а також досвід участі у допитах по інших справах виникла ідея сформувати своєрідні правила поведінки свідка на допиті у кримінальному провадженні.

Чому тільки свідка? Тому, що особисто я вважаю, що іти на допит в якості підозрюваного без адвоката абсолютне самогубство. І готуватися до такого допиту "по інтернету" також повний абсурд.

Водночас, свідки не завжди залучають адвокатів оскільки вважають, що їм не потрібно захищатися, а отже, не потрібна правова допомога. А дарма.

Можете уявити собі, як почували себе свідки в суді, про який написано вище. Для того, щоб показати неспроможність їх показів, під час допиту в суді я "познущався" з них на повну.

Якщо вас викликано до слідчого в якості свідка, то перш за все визначтесь, чи потрібен вам адвокат. Моя рекомендація однозначна – так, потрібен. Якщо у вас інші міркування, то раджу уважно прочитати текст нижче.

Отже, як треба себе поводити під час допиту:

  1. Завжди пам’ятайте, що на підставі Ваших показів можуть когось підозрювати у вчиненні злочину. У багатьох випадках слідчий на момент допиту свідків вже має припущення щодо особи підозрюваного і збирає достатню кількість доказів для того, щоб повідомити про підозру конкретній особі. В такому випадку і допит ведеться в такому ж руслі. Іншими словами, слідчий намагається "підперти" показами свідків свою версію. Звичайно, злочинець має бути покараний. Честь і хвала слідчим, які добросовісно збирають докази. Але іноді, в своєму бажанні "знайти крайніх", вони переходять всі межі.
  2. Відповідати треба чітко і впевнено. Не давати приводів слідчому думати, що ви сумніваєтесь, або можете сказати більше, ніж повідомили. В останньому випадку він просто почне "витягувати" інформацію. І для цього використовувати різні методі та пастки. Про це нижче.
  3. Розповідати потрібно тільки про ті факти, які Вам точно відомі, або в яких Ви впевнені. Це, мабуть, найголовніший пункт. І тут потрібно бути дуже уважними. По-перше, це може стосуватися дат і часу. Якщо з моменту події, про яку Ви даєте свідчення пройшов тривалий строк, то точно пам’ятати дати та час важко. І в цьому немає нічого дивного. Це нормально. Але чомусь багато людей, з тих чи інших причин, цього не визнають і починають щось вигадувати. Особливо якщо слідчий наполегливо просить згадати. Для цього він може зіслатися на покази інших свідків, на дані, зафіксовані в різних протоколах тощо. Не варто сприймати це як абсолютну істину. Не факт, що інші свідки пам’ятають все достеменно і точно. Цілком можливо, що їх також "наполегливо просили" згадати… Я, в такому випадку, раджу не стверджувати категорично. Щодо дати можна використати часовий проміжок "в першій декаді місяця", "в кінці місяця". Щодо часу – час доби: "ранок", "вечір", "перша половина дня", "близько полудня/опівночі". По-друге, це може стосуватися деталей і дрібниць, які Ви тоді просто навіть не зауважили. В такому випадку я раджу не йти на поводу у слідчого і не висловлювати свої припущення. Тільки факти, які пам’ятаєте і знаєте.
  4. "Не знаю" – це також відповідь. Якщо факти, про які запитує слідчий Вам не відомі – сміло кажіть про це. Твердо і безапеляційно. Часто трапляється, що слідчі задля отримання "потрібних" показів намагаються засоромити свідка або приховано принизити. Наприклад, на відповідь свідка "не знаю" можна почути щось на кшталт: "Ну як же так? Ви такий висококласний спеціаліст, обіймаєте таку посаду і не знаєте таких простих речей?" (питання бухгалтеру щодо проводок, які здійснювала інший бухгалтер). Або ж, навіть, тиснути на свідка і приховано погрожувати: "Але згідно інструкції такої-то Ви зобов’язані це знати і дотримуватись!" (питання виконробу щодо щоденного інструктажу з ТБ). В останньому випадку варто пам’ятати, що не кожне порушення є злочином. Однак, в переважній більшості, люди, за таких обставин, починають хвилюватися і можуть "навигадувати" різного. Особисто я, в такому разі (так само як і в попередньому пункті) роблю усне зауваження щодо порядку проведення допиту і вимагаю записати в протокол первісні покази свідка, а не змінені внаслідок тиску на нього з боку слідчого.
  5. Відмовитись давати покази. Якщо відповіді на запитання слідчого торкаються Вас особисто або Ваших близьких, Ви маєте право відмовитись давати свідчення. В слідчому відділі податкової міліції досвідчений слідчий намагався схилити до відповіді свідка в доволі цікавий спосіб. Коли свідок відмовився давати покази, бо вважав, що вони можуть стати підставою для підозри його у вчиненні злочину, слідчий спитав чи вчиняв свідок будь-який злочин. Після негативної відповіді він наполягав на дачі свідчень на тій підставі, що свідок не має причин побоюватись кримінального переслідування. Тут вже прийшлось втрутитись мені і зробити слідчому зауваження.
  6. Вкажіть черговому, щоб зазначив час Вашого візиту в журналі. Відвідувач не має права вносити дані до журналу, за винятком наявності/відсутності претензій та власного підпису. Однак, може наполягати щоб ці відомості вніс черговий. Я раджу перевіряти зазначення черговим часу Вашого прибуття. Річ в тім, що затримувати Вас більше трьох годин в приміщення відділку заборонено. Наприклад, в УМВС Тернопільської області черговий телефонує слідчому перед спливом трьохгодинного строку перебування осіб в приміщенні управління. Для порівняння, в Генеральній прокуратурі України я такого не бачив.
  7. Допит не може продовжуватися без перерви понад дві години, а в цілому – понад вісім годин на день. Звичайно, вирішувати Вам, але, я раджу не погоджуватись на продовження допиту понад дві години на день. Винятком може бути ситуація, коли є реальна можливість закінчити все за один день. Щоб не відлучатися від своїх справ іншого разу. Наприклад, коли слідчий повідомить, що у нього до Вас залишилось ще кілька питань. Тоді доцільно зробити перерву і закінчити допит цього ж дня.
  8. Дізнатись у слідчого його прізвище, ім'я, по-батькові, спеціальне звання, посаду, номер кримінального провадження, дату внесення до ЄРДР та попередню кваліфікацію злочину. Зазвичай, ця інформація повідомляється перед допитом, але я виклав в кінці, оскільки це не є надто важливим. Це може знадобитись у випадку написання різних заяв та скарг з приводу даного кримінального провадження.
Прокоментуй!

Ключові слова: , , ,

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вгору